Tegelen over vers stucwerk: hoe lang moet het drogen?
Wilt u tegels plaatsen op een pas gestucte wand en vraagt u zich af hoe lang u moet wachten? Dan is dit artikel voor u. Tegelen over vers stucwerk kan prima, maar de wand moet eerst goed droog zijn en op de juiste manier zijn afgewerkt. Wachten loont: als u te snel begint, hecht de tegellijm niet goed en kunnen tegels later loslaten. In dit artikel leg ik u uit hoe lang stucwerk moet drogen voordat u kunt tegelen, waarom wij een tegelwand anders afwerken dan een gladde muur, en waar u op let voor een sterke en blijvende hechting. Zo weet u vooraf precies wat u kunt verwachten.
Tegelen over stucwerk in het kort: dit zijn de antwoorden
Hieronder vindt u snel de belangrijkste antwoorden over tegelen op een gestucte wand.
| Vraag | Kort antwoord |
|---|---|
| Kan ik tegelen over vers stucwerk? | Ja, mits de wand droog is en tegelklaar is opgeleverd, niet glad afgewerkt. |
| Hoe lang moet het drogen? | Meestal 5 tot 7 dagen, afhankelijk van de laagdikte en de ruimte. |
| Tegelen op glad of ruw stucwerk? | Op ruw, tegelklaar raapwerk. Een gladde laag geeft de lijm te weinig grip. |
| Wat gebeurt er als ik te snel tegel? | De lijm hecht niet goed en tegels kunnen later loslaten. |
| Welke plaat in de badkamer? | In natte ruimtes werken wij met groene, vochtwerende gipsplaat. |
| Meten jullie tegelwerk zelf? | Wij stucen de wand tegelklaar. Het tegelen zelf doet uw tegelzetter. |
Hoe lang moet stucwerk drogen voordat u kunt tegelen?
Voor tegelen over vers stucwerk houdt u meestal een droogtijd van 5 tot 7 dagen aan. Hoe lang het precies duurt, hangt af van de dikte van de stuclaag en van de ruimte. Een dikke laag op een minder vlakke muur heeft langer nodig dan een dunne laag. Ook de temperatuur en de ventilatie spelen mee. In een goed geventileerde ruimte droogt het sneller dan in een vochtig, afgesloten huis. Bij twijfel wacht u liever een dag langer, zeker in een nieuwbouwwoning waar nog veel bouwvocht in de muren zit.
Die droogtijd is belangrijk. Zolang er nog vocht in de stuclaag zit, kan de tegellijm niet goed hechten. Begint u te vroeg, dan bestaat de kans dat tegels na verloop van tijd loslaten. Meer over droogtijden in het algemeen leest u in ons artikel over hoe lang stucwerk moet drogen. Voor schilderen geldt vaak een vergelijkbare wachttijd, zoals u ziet in stucwerk drogen voor het schilderen.
Vraag een vrijblijvende offerte aanTegelen op glad of op ruw stucwerk?
Voor een tegelwand werken wij anders dan voor een muur die u laat schilderen. Een muur die geschilderd wordt, leveren wij glad en sausklaar op. Een wand waar tegels op komen, maken wij juist tegelklaar. Dat is een wat ruwere afwerking, ook wel raapwerk genoemd. De reden is simpel: tegellijm heeft grip nodig. Op een spiegelgladde laag krijgt de lijm te weinig houvast, op een ruwe ondergrond hecht hij juist sterk.
Vertel het ons daarom vooraf als er tegels op een wand komen. Dan stemmen wij de afwerking daarop af. Het verschil tussen deze afwerkingen leest u terug in ons artikel over behangklaar of sausklaar stucen. Zo voorkomen wij dat een wand glad wordt opgeleverd terwijl er eigenlijk tegels op moeten.
Tegelen in de badkamer: let op de juiste plaat
In de badkamer en andere natte ruimtes is de ondergrond extra belangrijk. Wij werken daar met groene, vochtwerende gipsplaat (Unique WR van Gyproc). Die is bestand tegen vocht en voorkomt problemen op de lange termijn. Op standaard witte platen tegelen in een natte ruimte raden wij af, omdat die vocht kunnen opnemen. Meer hierover leest u in ons artikel over stucwerk in de badkamer en over stucen op gipsplaten.
Wilt u meer weten over de juiste tegellijm en de verwerking daarvan? Fabrikanten zoals Knauf geven daar duidelijke informatie over. Ook een bouwmarkt als Gamma helpt u met de juiste materialen voor uw ondergrond.
Plan een vrijblijvende bezichtiging inWie doet wat: stucadoor en tegelzetter
Het is handig om vooraf te weten wie welk deel doet. Wij stucen de wand tegelklaar en zorgen voor een sterke, vlakke ondergrond. Het tegelen zelf doet uw tegelzetter. Wij stemmen graag met u af wanneer onze wand droog en klaar is, zodat de tegelzetter daarna soepel verder kan. Zo sluit elke stap netjes op de vorige aan en voorkomt u wachttijd op de bouw.
Plant u een grotere verbouwing waarbij stucwerk, tegelwerk en schilderwerk elkaar opvolgen? Dan helpt het om de volgorde goed op een rij te hebben. Daar hebben wij een apart artikel over: de juiste volgorde bij een verbouwing. Zo weet u precies wanneer welk werk aan de beurt is.
En het plafond: vóór of na de tegelzetter?
In de badkamer krijg ik vaak de vraag of het plafond vóór of na het tegelwerk gestuct wordt. Mijn advies: stuc het badkamerplafond liever na het tegelen. Tegelzetters komen bovenaan vaak niet precies uit met het snijwerk. Is het plafond al gestuct, dan blijft er bovenaan een grote kier over. Die wordt gevuld met een dikke kitnaad, en dat ziet er niet mooi uit.
Stucen wij het plafond na het tegelwerk, dan sluiten wij strak aan op de bovenste rij tegels. Het resultaat is een smalle, nette kitnaad. Let wel op één ding: de tegelzetter zet dan nog geen siliconenkit langs het plafond, want daar hecht stucwerk niet op. Wilt u het plafond toch liever vooraf laten stucen? Dat kan ook. Meer tips leest u in ons artikel over stucwerk in de badkamer.
Ontvang een offerte op maat Stucadoorsbedrijf de Vries
Telefoon: 06 54 66 86 82
E-mail: info@stucadoorsbedrijfdevries.nl
Veelgestelde vragen
Hoe lang moet stucwerk drogen voordat ik kan tegelen?
Meestal houdt u een droogtijd van 5 tot 7 dagen aan. Hoe lang het precies duurt, hangt af van de dikte van de stuclaag, de temperatuur en de ventilatie in de ruimte. Een dikke laag of een vochtige nieuwbouwwoning heeft langer nodig. Bij twijfel wacht u liever een dag langer, zodat de tegellijm straks goed hecht en de tegels blijven zitten.
Kan ik op glad stucwerk tegelen?
Dat raden wij af. Tegellijm heeft grip nodig, en op een spiegelgladde laag krijgt de lijm te weinig houvast. Voor een tegelwand leveren wij het stucwerk daarom tegelklaar op, met een wat ruwere afwerking (raapwerk). Vertel ons vooraf dat er tegels op de wand komen, dan stemmen wij de afwerking daar meteen op af.
Wat gebeurt er als ik te snel tegel?
Als er nog vocht in de stuclaag zit, kan de tegellijm niet goed hechten. Begint u te vroeg, dan bestaat de kans dat de tegels na verloop van tijd loslaten. Dat is zonde van uw werk en uw materiaal. Houd daarom de droogtijd van 5 tot 7 dagen aan en begin liever een dag later dan een dag te vroeg.
Welke ondergrond gebruiken jullie in de badkamer?
In de badkamer en andere natte ruimtes werken wij met groene, vochtwerende gipsplaat, de Unique WR van Gyproc. Die is bestand tegen vocht en voorkomt problemen op de lange termijn. Op standaard witte platen tegelen in een natte ruimte raden wij af, omdat die vocht kunnen opnemen. Zit er al een andere plaat, dan bespreken wij tijdens de bezichtiging de beste oplossing.
Doen jullie ook het tegelwerk zelf?
Wij stucen de wand tegelklaar en zorgen voor een sterke, vlakke ondergrond. Het tegelen zelf doet uw tegelzetter. Wij stemmen graag af wanneer onze wand droog en klaar is, zodat de tegelzetter daarna soepel verder kan. Zo houdt u een strakke planning en sluit elk onderdeel netjes op het vorige aan.
Wordt het badkamerplafond vóór of na het tegelwerk gestuct?
Wij adviseren om het plafond na het tegelwerk te stucen. Dan sluiten wij strak aan op de tegels en krijgt u een smalle, nette kitnaad. De tegelzetter zet dan nog geen siliconenkit langs het plafond, want daar hecht stucwerk niet op. Wilt u het plafond toch vooraf laten stucen? Dat kan ook.
Offerte aanvragen
Beantwoord zes korte vragen over uw klus. Dat kost u ongeveer een minuut. Daarna neem ik zo snel mogelijk contact met u op.
Liever direct in contact komen?
We zijn direct bereikbaar via:
- info@stucadoorsbedrijfdevries.nl
- 0654668682